Garderoba, która przyniesie spokój. Jak ją zorganizować?
Jeśli twoja szafa pęka w szwach i panuje w niej chaos, a mimo to często nie wiesz, co na siebie włożyć, decluttering może się okazać rozwiązaniem szytym na miarę. Na czym polega?
Świat jest zalany ubraniami słabej jakości. Kupujemy je w nadmiarze, bo tak dyktują najnowsze trendy. A czy zastanawiałaś się kiedyś, jaki ma to wpływ na środowisko?
Produkcja tekstyliów wymaga ogromnej ilości wody. Ta dodatkowo jest zanieczyszczana, do czego przyczynia się farbowanie i wykańczanie ubrań. Dodajmy do tego emisję gazów cieplarnianych, która w 2020 r. przewyższyła emisję pochodzącą z lotów międzynarodowych i żeglugi morskiej łącznie[1]. Na samym końcu tego łańcucha jest zaleganie ubrań na wysypiskach śmieci, gdzie albo są spalane, albo przez lata się rozkładają. Tylko niewielki procent odzieży jest poddawany recyklingowi.
Mieszkańcy Europy średnio kupują co roku prawie 26 kg ubrań, a pozbywają się mniej niż połowę. W praktyce wygląda to tak, że nasze szafy często pękają w szwach albo znajdziemy w nich ubrania, których najpewniej nigdy już na siebie nie założymy. I tu z pomocą przychodzi decluttering, czyli nic innego jak odgracanie, a mówiąc dyplomatycznie: pozbywanie się nadmiaru niepotrzebnych przedmiotów z naszego otoczenia.
Zacznij od zarezerwowania sobie czasu – nie da się niczego odpowiednio dobrze ułożyć w kilka minut.
- Wyjmij wszystko z szafy i dobrze ją wyczyść w środku i na zewnątrz (nie zapomnij o górze mebla!). Usuń kurz z półek i wszystkich zakamarków.
- Przejrzyj ubrania i posegreguj je według kategorii: NOSZĘ, ODDAJĘ, WYRZUCAM, PRZERABIAM. Nie miej sentymentów – jeśli danej rzeczy nie ubrałaś przez rok lub dłużej, z dużą dozą prawdopodobieństwa nigdy już jej nie ubierzesz.
- Dokładnie przejrzyj ubrania do oddania. Dziurawe, rozciągnięte, z plamami trudnymi do usunięcia lub zmechacone wyrzuć do specjalnego kontenera na odzież (tego rodzaju tekstylia są często sprzedawane jako czyściwo przemysłowe). Zrób to od razu po zakończeniu sprzątania!
- Ubrania nadające się do noszenia przekaż innym, np. koleżankom. Możesz też je sprzedać, np. na platformach sprzedażowych lub organizowanych w wielu miastach pchlich targach. Nie zwlekaj z tym zadaniem! Najlepiej od razu zrobić zdjęcia ubrań i wystawić je na sprzedaż.
- Wszystko, co nosisz na co dzień, włóż do czystej i wywietrzonej szafy, układając kategoriami, np. koszulki, spodnie, swetry. Bieliznę włóż do specjalnych organizerów.
Zadbaj też o świeżość swoich ubrań. Najlepiej zrobić to, dodając do każdego prania płyn do płukania tkanin Lenor Perfume Therapy, który zapewnia piękny zapach zarówno podczas przechowywania rzeczy, jak i ich użytkowania.
Dostępny jest w kilku różnych liniach zapachowych inspirowanych pozytywnym nastrojem. Do wyboru są:
- kwiatowy bukiet z nutą piżma,
- waniliowa orchidea i złoty bursztyn,
- oceaniczna bryza i limonka (nadmorskie nuty sosen i brzóz wzbogacone akcentami bergamotki i limonki),
- figi i woda lotosowa,
- kwiat lipy i nagietek (ciepłe nuty bursztynu i drzewa syjamskiego łączą się z odświeżającymi aromatami kwiatów lipy i nagietka).
Płyny do płukania tkanin Lenor odświeżają i wprawiają w dobry nastrój. Są nośnikiem aromatów, które przywodzą na myśl pozytywne wspomnienia i nasze relacje z innymi. Poprawiają nastrój i dodają energii na cały dzień. Otulają nas kojącym zapachem od rana, w chwili, gdy wyciągamy z szafy ubrania, aż do wieczora, kiedy zmęczeni kładziemy się do łóżka, w którym czysta i pachnąca pościel przynosi upragnione ukojenie.
Kolekcja płynów do płukania tkanin Lenor Perfume Therapy sprawia też, że ubrania są wyjątkowo miękkie, co tylko pobudza pozostałe zmysły. Sprzyja też środowisku: dostępna jest w całkowicie nadających się do recyklingu przezroczystych butelkach wykonanych z plastiku pochodzącego z recyklingu (z wyjątkiem nakrętki i etykiety) oraz zdejmowanego perforowanego rękawa termokurczliwego.
Stosowanie płynu do płukania tkanin Lenor o ulubionej kompozycji zapachowej to nie tylko możliwość zachowania miękkich i pachnących ubrań w szafie. To coś więcej: dobry nastrój i relaks od pierwszych chwil po przebudzeniu, jeśli wcześniej pościel została wyprana z dodatkiem płynu. To z kolei pomoże zapewnić spokój ducha i dodaje energii, by zmierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego.
Pamiętaj o systematyczności! Raz na pół roku rób przegląd zawartości szafy. Powtarzaj cały cykl: wyciągnij całą zawartość garderoby, umyj mebel i zanim wszystko poukładasz, obiektywnie i bez sentymentów przyjrzyj wszystkie ubrania.
Zapytasz: po co wszystko? I jak mniejsza ilość ubrań rozwiąże problem niezdecydowania, co na siebie włożyć? To proste: mając ubrania dające się ułożyć w komplety, np. sportowy, do pracy, na wyjście z koleżanką lub piknik z rodziną, bez zastanowienia wyciągasz je z garderoby i zakładasz - tym bardziej zadbaj o ich piękny zapach, który utrzyma się na tkaninie przez dłuższy czas.
Trzymaj też dyscyplinę. Nigdy nie kupuj niczego pod wpływem chwili. Zamawiasz przez internet? Nim oderwiesz metki, przymierz kupione ubranie i dobrze się zastanów, czy faktycznie go potrzebujesz. Jeśli pojawią się wątpliwości, skorzystaj z prawa zwrotu.
By ulubione ubrania dłużej służyły, przestrzegaj zaleceń producenta. Pierz je w odpowiedniej temperaturze, susz według wskazań i stosuj dobrej jakości płyn do płukania tkanin. Wybierz ten, który nie tylko zapewni piękny zapach twoim ubraniom, ale też zachowa go przez długi czas. Wybierz Lenor Perfume Therapy, który swoim zapachem zagwarantuje ci domową aromaterapię i otuli ulubionymi aromatami.
[1] Wpływ produkcji tekstyliów i odpadów tekstylnych na środowisko, Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Parlamentu Europejskiego, dostęp: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20201208STO93327/wplyw-produkcji-tekstyliow-i-odpadow-tekstylnych-na-srodowisko-infografiki.